Co warto wiedzieć zanim kupisz kasę fiskalną?

Komu potrzebna jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży. W kasę muszą zaopatrzyć się te podmioty gospodarcze, które prowadzą sprzedaż towarów lub/i usług dla klientów tzw. indywidualnych. Ustawodawstwo nakłada obowiązek posiadania kas fiskalnych na podmioty gospodarcze, które:

– przekroczyły 20 tyś zł neto/rok – w przypadku nowych firm.

-przekroczyły 40 tyś zł  netto/rok – w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności dłużej niż rok

Ponadto ustawa określa, że firmy działające w określonych branżach muszą od razu w momencie ich zakładania posiadać kasę fiskalną i w tych przypadka nie waży jest obrót firmy.

Bardziej szczegółowe informacje na temat kto musi posiadać kasę fiskalną  znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010, lub kontaktując się z nami. 


Co to jest fiskalizacja kasy?

Dokonując zakupu kasy nie kupujesz od razu kasy fiskalnej.  Dopiero proces fiskalizacji nadaje kasie funkcje kasy fiskalnej.

Fiskalizacja jest to proces, który powoduje, że na trwałe zostaje zapisany numer NIP do pamięci fiskalnej. Właściciel potwierdza zgodność danych firmy podczas czynności serwisanta, który dokonuje fiskalizacji. Raz zapisany numer NIP nie może być poprawiony. Natomiast dane nagłówka mogą być zmieniane w zależności od tego w jakim miejscu kasa będzie używana.

Urząd skarbowy a fiskalizacja?

Przed dokonaniem czynności związanych z fiskalizacją należy zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy. Dokładnie na 7 dni przed fiskalizacją należy zgłosić to w Urzędzie. Po dokonaniu fiskalizacji przez serwisanta w terminie 7 dni należy zawiadomić Urząd Skarbowy o fiskalizacji i miejscu zainstalowania kasy.

 Zwrot pieniędzy za kasę fiskalną!

Powyższe zawiadomienia Urzędu Skarbowego są bardzo ważne, gdyż decyduje to o możliwości zwrotu wartości urządzenia fiskalnego do 50% ceny netto (nie więcej niż 700zł). Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na ten temat.

O tym się nie mówi!

Czy jedna kasa wystarczy Ci na cały okres funkcjonowania Twojej firmy? Niestety nie, gdyż pamięć fiskalna w kasie ma ograniczoną pojemność! Po wyczerpaniu pamięci istnieje konieczność zakupu nowej kasy lub wymiany modułu fiskalnego.

Jednak! Niektórzy producenci oferują większy moduł fiskalny niż inni. Wybierając kasy firmy ELZAB masz pewność, że wystarczą one przynajmniej na 6 lat użytkowania. Co, w porównaniu z innymi producentami kas fiskalnych, jest to okres o ponad rok dłuższy!  Wybierając którąś z naszych kas oszczędzasz pieniądze, gdyż rzadziej będziesz dokonywał zakupu kolejnego urządzenia fiskalnego.

Cztery ważne sprawy na które powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz kasę fiskalną!

Cena. Ceny netto kas wahają się do 999zł do 4000ł. To ile kosztuje kasa jest ważne i określa Twoje możliwości związane z zakupem danego urządzenia.  Wiadomo droższe kasy posiadają więcej funkcji i dodatkowych opcji. Umożliwiają zakodowanie większej ilości towarów, są kompatybilne z większą ilością sprzętu dodatkowego itp.
Jednak czy w Twoim przypadku warto inwestować większą ilość gotówki? Czy twoja firma będzie potrzebowała tak wyspecjalizowanej i zaawansowanej technicznie kasy fiskalnej? W niektórych przypadkach/branżach taka kasa jest niezbędna. Ale nie daj się naciągnąć na najdroższy sprzęt! Być może taka nie jest ci w ogóle potrzebna!

Kolejną ważną sprawą jest  branża w jakiej działasz i wielkość twojej firmy w tym przede wszystkim ilość oferowanych towarów lub/i usług. W dużej mierze od tego zależy jaka kasa będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Kolejnym ważnym aspektem jest łatwość obsługi i funkcjonalność kasy, a także ilość miejsca jaką zajmuje. Na pewno zależy Ci na tym aby nie marnować czasu na czytanie wielostronicowych instrukcji i godzinami zastanawiać się do czego służy dany przycisk. Z pewnością zależy Ci na szybkości obsługi klienta i na tym aby Ty i Twoi pracownicy szybko przyswoili sobie najważniejsze  funkcje kasy.

W dzisiejszych czasach wybierając kasę możesz wybrać taką, która drukuje paragon dla klienta, a kopię paragonu (która jest przechowywana przez Ciebie przez 5 lat „na potrzeby” Urzędu Skarbowego ) w postaci papierowej (rolki) lub taką która kopie paragonu zapisuje w formie elektronicznej. To drugie rozwiązanie może być dla Ciebie bardziej korzystne. Ponieważ nagromadzone rolki z kopiami paragonów zajmują miejsce oraz jest to koszt związany z koniecznością ich zakupu. Te dwa elementy znikają w momencie zakupu kasy, która posiada możliwość zapisywania kopii w formie elektronicznej.

Bardzo ważne przy wyborze kasy jest także zwrócenie uwagi jej późniejszy serwis. W miejscu w którym kupujesz kasę zapytaj jak szybko możesz liczyć na interwencję w razie awarii kasy. Czy możesz liczyć na pomoc w razie awarii lub jakichkolwiek innych problemów związanych z kasą fiskalną? Jaki jest okres gwarancji, co on obejmuje?

Skontaktuj się z nami a my bezpłatnie przeanalizujemy sytuację Twojej firmy i dobierzemy rozwiązania najlepsze i najbardziej korzystne dla Ciebie. Dzięki nam oszczędzisz swój cenny czas, dostarczymy Ci wszelkich niezbędnych informacji i przygotujemy gotowe rozwiązania.

Napisano w Kasy fiskalne
zdjęcie właściciela firmy DORA, Zbigniewa Szczechowiaka

Zbigniew Szczechowiak - właściciel firmy "DORA" i główny serwisant urządzeń fiskalnych od 1993 roku.

Dane firmy:

Dora. Handel dystrybucja i usługi.
Szczechowiak Z. 67-200 Głogów;
pl. Tysiąclecia 2 3, Polska
+48 76 834 21 93 ‎
Telefon komórkowy: 602-691-382
Formularz kontaktowy